İçeriğe geç

İsmi Azam Duası DİNLE

Her insan ettiği duanın hakkında hayırlısı olmasını ve dileğinin tez zamanda kabulünü ister. Bunun için çeşitli dilek dualarını okuyarak, Rabbimize yakarırlar. Elbette duaların kabulü Yüce Allah’ımızın isteğine tabiidir. Fakat öyle dualar vardır ki, Rabbimiz bu dualar vesilesi ile kulunun her dileğini kabul etmektedir. Elbette bu etkili duaların her türlü istek için değil, gerçekten gönülden gelen, canı gönülden istenen dilekler için tesirli olacağı da bilinen bir gerçektir.

İsmi Âzam duası, bahsettiğimiz bu tesirli dualardan biridir. Oldukça gizli olan ve herkes tarafından bilinmeyen bu dua kelime anlamı olarak en büyük isim anlamına gelmektedir. İsmi Âzam duasını okuyan kişilerin dilekleri her ne ise kabul olur. En kabul olmayacak, kabulü mucizelere bağlı dualar dahi bu dua hikmeti ile kabul edilmektedir.

İsmi Âzam duası, Kur’an-ı Kerim içerisindeki ayetlerde vardır. Fakat hangi ayetlerin İsmi Âzam duası içerisinde yer aldığı gizli tutulmaktadır. Bazı din âlimlerinin görüşlerine göre İsmi Âzam, Esma’ül Hüsnalar arasında da yer almakta fakat büyük bir hikmet nedeni ile gizlenmektedir. Bu nedenle bu dua gizli bir dua olarak kitaplarda yer edinmiştir.

İsmi Âzam duasını okuyan kişinin kalbinden en çok istediği, hakkında en çok dua ettiği haceti çözülür. İsmi Âzam ile ilgili olarak Hz. Muhammed (sav.) şöyle buyurmuşlardır: “Nefsim kudretinde olan Allahu Teâlâ’ya yemin ederim ki: Allâhü Teâlâ Azim-üş-şân, İsm-i Âzam’ı ile edilen duaya icabet  eder, istenileni verir.”

İsmi Âzam duası, peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in (sav) ettiği bazı dualar için “Bu dua da İsmi Âzam vardır” buyurduğu duaların birleşiminden oluşturulmuştur. Yani toparlanmış bir duadır. Zaten böyle bir dua olduğu için tam tefsiri ve tam hali genellikle gizli kalmış bir duadır. Bulunan duaların tamamının okunması ile ancak İsmi Âzam duasının okunmuş olacağından söz edilebilir. Zira duanın hangi kısmının gizli hangi kısmının var olan bir yer olduğu konusunda görüş birliği bulunmamaktadır.

Tarih:Blog

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir