İçeriğe geç

Rızık Ne Demek?

Rızık dinimizde sıklıkla kullandığımız terimlerden biridir. Anlamı anlaşılan fakat kavram olarak ifade etmesi zor bir terim olduğunu da söyleyebiliriz.

Rızık, canlıların yaşamlarını idame ettirebilmelerini sağlayan, canlılara faydalı olan, yenen ve içilen, Allah tarafından herkese nasip edilen maddi ve manevi her şeydir.

Allahu Teâlâ, insanların ecel ve kaderini belirlediği gibi, ömrü boyunca sahip olacağı rızıklarını da belirlemiştir. Herkesin sahip olabileceği rızık bellidir ve kimse kimsenin rızkına göz dikemeyeceği gibi kimsenin rızkına da sahip olamaz. Bu bakımdan rızık, nasip sözcüğü ile de yakından ilişkilidir. Bazı zamanlarda çeşitli kimseleri düşünerek ayırdığımız yiyecek ya da herhangi bir eşyanın bazı sebepler dolayısı ile başka kişilere sunulması, günlük hayatımızda sıklıkla karşılaşabileceğimiz bir durumdur. Bu açıdan baktığımızda söyleyeceğimiz yegâne söz “Senin nasibinmiş.” Olacaktır. Yani başkası için düşünülse dahi rızık kendi sahibini bulur ve ona ait olur.

Kimse kendi rızkını bitirmeden son nefesini vermez. Bu bakımdan herkesin rızkının belli olduğu açıktır. Fakat elbette rızıkta kendiliğinden gelmez. Rabbimiz rızkımızı elde etmek için, kazanmak için çalışmamızı buyurmuştur. Dolayısıyla rızkımız belli zaten diyerek çalışmamak, sizlere faydalı olmayacak hatta birçok dini yanılgıya düşmenize neden olacaktır. Zira haram yollar ile elde edilen herhangi bir yarar da rızka girer ve Allah kesin bir dille haramı yasak kılmıştır. Bu nedenle haram yoldan elde edilebilecek olan rızık tamamen sizlere tercih hakkı sunulmuş bir rızıktır. Eğer sizler rızkınızı helal şekilde kazanmaya uğraşır ve Allah’ın rızası için çalışırsanız Allah’ın sizlere verdiği nimetler ve rızıklar hem artar hem de bereketlenir.

 • Rızık Kur’an-ı Kerim’de şu anlamlara gelmektedir: Faydalanılan gıda; Canlılara nasip olan her şey; Dünya ve Ahirete ait devam eden bir bağış.

Kur’an-ı Kerim’de rızık kelimesinin anlamlarına dair verilen bu bilgiden anlaşılacağı üzere, rızık yalnızca maddi anlamda anlaşılmamalı, hem bu dünyada hem de Ahirette temiz ve helalinden hem maddi hem de manevi rızık istenmelidir. Ve bu dilek için Allah rızası için çaba harcanmalıdır.

Rızık İle İlgili Ayet-i Kerimeler

 • “Allahü teâlânın size verdiği helal, temiz rızıklardan yiyin. Allahü teâlânın nîmetlerine şükredin.” Nahl suresi 114. Ayet
 • “Yeryüzünde hiçbir canlı yoktur ki, rızkı Allah’a ait olmasın.” Hud Suresi 11. Ayet
 • “Bana beğendiğim işleri yapmakla şükredin, günah işleyerek bana nankörlük etmeyin.” Bakara Suresi 152. Ayet
 • “Artık Allah’ın size helal ve temiz olarak verdiği rızklardan yiyin.” Nahl Suresi 16 / 114

Rızık ayetleri için buradan bakınız >> Rızık Ayetleri

Rızık İle İlgili Hadisler

 • Yalan söylemek ve zina etmek rızkı azaltır.
 • Sadaka veren ve sadaka vermeye devam eden kişinin rızkı artar.
 • Namaz kılmak manevi rızıktır. Namaz kılmak rızkın bereketine neden olur.
 • Sabah namazını kıldıktan sonra geri uyumayın. Kalkın, rızkınızı aramaya çalışın.
 • Zina fakirliğe yol açmaktadır.
 • Cömert olanın evine devenin göğsüne vurulan bıçaktan daha tez rızık gelir.
 • Sabah uykusu rızka mani olur.
 • Şükür rızkı arttırır.

Bu hadislerin sayısı arttırılabilmektedir. Fakat en bilinen ve en çok karşılaştığımız hadisler bunlardır.

 

 

Tarih:Blog

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir