İçeriğe geç

İş Bulma Duası

Günümüzün en büyük problemlerinden biri işsizliktir. Gerçekten de toplumumuzda her işi yapmaya hazır olup da iş bulamayan sayısı oldukça fazladır. Elbette işsizlik bir kader değildir. Çünkü çalışmak ve ailenin geçimi için emek vermek bile yeri geldiğinde ibadettendir. Bu nedenle işsiz kaldığınız dönemlerde, elinizden geleni yaparken ve yaptıktan sonra bazı duaları okuyarak Rabbimizden hayırlı bir iş dileyebilirsiniz.

İş bulmak amacı ile okuyabileceğiniz bu dualar ile birlikte, iş yerlerinde tercih edilebilmeniz amacı ile kendinizi yetiştirmeli ve gerekli eğitimleri almalısınız. İş bulduğunuz zamanda kazancınızın helal olduğuna inanacak kadar emek vermeli ve işinizi adil şekilde yerine getirmelisiniz. Aynı zamanda iş bulmak amacı ile daha önce bir adak adadıysanız, işe girdiğiniz anda en kısa süre içerisinde bu adağınızı yerine getirmelisiniz. Tüm bunlar hayırlı bir iş için olmazsa olmaz, istisnasız kurallardır.

İş bulmak amacı ile şu duaları okuyabilirsiniz:

 • ”Rabbena atina min ledünke rahmeten ve heyyi lena min emrina reşeda.”

Anlamı: “Ey Rabbimiz sen bize katından rahmet et, işimizde bizler için başarılar hazırla.”

Bu dua günde 70 kez okunursa Allah’ın yardımı ile hayırlı bir iş bulacaktır.

 • “Bismillahi ala nefsi ve mali ve dini. Allah ümme raddini bi-kadaike ve barik li fima kuddire li, hatta la uhibbe ta’cile ma ahhartehu ve te’hira ma acceltehu.”

Anlamı: “Allah’ım sana malımı, nefsimi ve dinimi emanet ediyorum. Allah’ım hükmüne beni razı kıl, bana mübarek etki, tehir ettiğinin acelesini, acele ettiğinin de tehirini istemeyeyim. Nefsimin isyanına engel ol, teslimini sağla.”

Peygamber Efendimizin işsiz kalıp, dara düşenlere okuması için tavsiye ettiği bir duadır. Herhangi bir okunma miktarı yoktur. İş görüşmesine giderken, evden çıkarken ya da kalbiniz ne zaman ihtiyaç duyuyorsa, okuyabilirsiniz.

 • “Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema salleyte ala İbrahime ve ala ali İbrahim. İnneke hamidün mecid. Allahümme barik ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema barekte ala İbrahime ve ala ali İbrahim. İnneke hamidün mecid.”

Bu dua 9 gün boyunca kesintisiz olarak, sabah namazı kılındıktan sonra 3 kez okunmalıdır. Duanın ardından Peygamber Efendimize 3 kez salatü selam getirmelisiniz.

 • “Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed kad dakat hiyletiy edrikniy Ya Rasullullah.”

Anlamı: “Muhammed ve ehline salat eyle. Çok fazla sıkıntım var, bana destek ve yardımcı ol Ya Rasulullah.”

Bu bir Salavat-ı Şerifedir. Cuma günü okunması gerekir. Her Cuma 100 kez okunursa, hayırlı bir iş sahibi olunur. Aynı zamanda bir iş sahibiyseniz de, işinizin hayırlı şekilde sürmesi amacı ile de okuyabilirsiniz.

 • Allahümme hirli vahterli.”

Anlamı: “Allah’ım yapacağım her işte bana hayırlı olanı nasip et. Benim hakkımda hayırlı olanı bana seç ve en hayırlısını nasip eyle.”

Duanın belli bir okunuş sayısı yoktur. Fakat işsiz olduğunuz dönem boyunca sıklıkla okumanız tavsiye edilmektedir.

 • ” Allahü yü’ti mülkehu men yeşa.”

Anlamı: “Allah mülkünü kendi istediği kişiye bahşeder.”

İş bulmak amacı ile 990 kez okunması tavsiye edilmektedir.

 • “Bismillahirrahmanirrahim ve kalelmelikü itüni bihi estahlishülinefsi felemmakellemehu kale innekel yevme ledeyna mekinün emin kalec alni ala hazainil ardi inni hafizün alim ve kezalike mekkennali yusüfe fil ardi yetebevveü minha haysü yeşaü nusibü bi rahmetina men neşaü vela nuziü ecrel muhsinin.”

Bu duanın da belli bir okunuş miktarı bulunmamaktadır. Hayırlı bir iş bulup, helal bir kazanç elde etmek isteyen kimseler, bu duayı her gün okuyarak dualarını edebilirler.

 • “Malikü’l mülki tü’til mülke.”

Anlamı: “Mülkün gerçek sahibi, o mülkü verendir.”

İş aradığınız süreç boyunca mümkünse her gün 1150 kez okunması gerekir. Bu duayı her gün 1150 kez okuyan kimseler, hayırlı bir iş bulabilirler.

Tüm bu duaların sayısı arttırılabilir. İş bulmak için gereken çabayı sarf ediyorsanız, zaten bu dualar kısa süre içerisinde tesir edecektir. Bu dönem içerisinde karşınıza sizlere hakkınız olmadan işe girmenize yardımcı olacak kimseler çıkarsa, bu kazancın helal olmayacağını kendinize hatırlatın ve bunun da bir sınav olduğunu unutmayın. Bir işe girmek kadar, hayırlı bir işe girip helal kazanmak çok daha önemlidir.

 

Tarih:Blog

37 Yorum

 1. Beyhan Atasoy Beyhan Atasoy

  Kadınlar aza kanaat olmadıkları için çalışırlarsa erkeklerde işsiz kalır tabiki de

  • Tuce Tuce

   Türkiye de işsizlik çok ekonomi yok kötü ne alaka kadının çalışması

   • Enver Enver

    Tamamen katılıyorum işsizliğin en büyük nedeni kadının çalışması..

    • Emine Emine

     Cahillikte son nokta zekasızlar sizi.

     • Muhammed Muhammed

      Çalışma ihtiyacı olan kadınlara sözümüz yok. Fakat çalışmazsam erkeğe muhtaç olurum diyen kadınlara sözümüz var. Biz kadınları çalıştırmayalım demiyoruz. Çalışan kadınları kapitalizme kaptırmayalım diyoruz. Batı kültürünün erkekleştirdiği kadın türüne karşıyız. Resmen kadınların fıtratı ile oynuyorlar.

    • Tuğçe Tuğçe

     Bir yobaz daha senin dünyaya getireceğin varsa da yetiştireceğin çocuklarına üzülüyorum kökünüz kurusun. Cahil

    • Yorgun Yorgun

     Size katılmıyorum hiç bir anne mecbur kalmadığı sürece çocuğunu başkasına emanet ederek çalışmaya gitmez. Dışarıda çalışmayı gezip tozmakla karıştırmayın gerçekten hem ev hanımı olmak hemde çalışmak çok zor.
     Eşimin dükkanı var ama işler kötü gittiği için kazancı yetmiyor. İş olmadığı için aşırı stres yapıyor ki eşim hasta ve stresten uzak durması lazım. Siz bir eş olarak evde oturarak hasta eşinizin stres ve sıkıntıdan yok oluşunumu seyretmek isterdiniz yoksa sizde çalışarak masraflara ortak olarak bu zor hayatı beraber göğüslemek mi isterdiniz?
     Eminim ki her çalışan kadının bir nedeni var. Yadırgamayın lütfen.

     • Orxan Orxan

      Ayeti kerimede şöyle buyuruyor ki. Kadınlara çalıştıklarından bir pay vardır, ve erkeklere de çalıştıklarından bir pay vardır. Demekki din kadınların çalışmasına kötü bakmıor. Fakat şu hadiste var ki “peygamerimiz (s.a.s) efendimiz Ali dış işlerinde Fatıma ise ev işlerinden sorumludur. Yanı demem o ki kısaca eğer geçinmek varsa bırakalim eve erkek baksin. Ve sonda dinde kadınların çalışmaya hakkı var ihtiyacı yoktur.

    • Hülya Hülya

     Kadınlar kadar taş düşsün kafanıza, suriyelisi, özbeği, afganı, türkmeni, azerisi, filipinlisi, rusu hepsi burda, onları görmeyipte ülkenin asgari ücrete mahkum edilmiş üç kuruş için kadın çalışmayıpta ne yapsın, istanbulda en kötü ev 1,5, 2000 den başlıyor, sizin gibi cahillere laf anlatmak zor tabi

  • Mehmet Mehmet

   Aynen Kardeşim.

  • Meryem Meryem

   Sizin elinize bakacağımıza kendi kazancımızla ayaklarımızın üstünde durabilmemiş çalışıyoruz. Yoksa aza kanaatla bir alakası yok

  • Bolulumevlut usta Bolulumevlut usta

   Artık devir çok değişti millet in gözü mal mülk hırzı sardı hala doymuyorlar artık iş bulamaz bir hale geldik

  • Dağ Dağ

   Ne kadar cahilce düşünce

   • ALi ÇATLI ALi ÇATLI

    Arkadaşlar, Yorumlarda Birbirlerinize “cahil – yobaz” gibi yakıştırmalarda bulunacağınıza,
    Hz. Peygamber’imizin (S.A.V) Yaptığı gibi, mümin kardeşlerimiz için Duâ’lar edelim INŞAALLAH.

    ALLAH, nerede bir müşkülü olan müslüman varsa YÂR ve Yardımcın olsun. İşsizlerede En kısa zamanda Hayr’lı Kazanç kapıları açsın, Helâl Rızıklarla Rızıklandırsın İNŞAALLAH

  • yobazkovucu yobazkovucu

   bilader sen nerenin yobazısın

  • Gülkurum Gülkurum

   Saçmalamışsınız . Ne erkek nede kadın kolaylıkla iş bulamıyor kadınlarda çalışmasa erkekler aldıkları asgari ücretle nasıl geçindirecek ailesini evide kira ise

   • Hülya Hülya

    Aynen, asgari ücret kiraya yetmiyor

  • neşe neşe

   Okuduğum en saçma sapan yorum. Kadınlar kanaat etmediklerinden değil artık bir kişinin kazancıyla ev geçinemediğinden dolayı çalışıyorlar.

   • Mucahit Mucahit

    Bu nasıl bi düşünce arkadaş Kadın keyfinden mi çalışıyor sanki 1 maaş bir eve yetiyor mu herşey almış başını gidiyor zam üstüne zam üstüne iş yok piyasada

  • Tuğçe Tuğçe

   Sen ne cahil ve yobaz insansın kadınların ekonomik özgürlüğü sana ne kadar bu kadar batıyor ne yazık ki senin gibi düşünen yobaz cahil insanlar memlekette çok sizin gibi sığ düşüncelere sahip dinin altında yaptığınız bütün sapkınlıklar yüzünden bir yere gelemiyor ülke daha da batıyoruz pisliğinizde boğulun cahil topluluğu

  • Hacettepe Hacettepe

   Böyle saçma bir düşünceyle yaşanmaz ya 😂
   hayat bomboooooş geçer gider ve biter Allah beyin vermiş düşünelim kullanalım diye. Siz güzel, donanımlı, sizi geliştiren, size bir misyon katan, vizyon varsa açan yoksa vizyon veren yerlerde okutulsaydınız.. ki bunlar yetmez, okuyup okuyup kendinizi geliştirseydiniz, pozitif sosyalleşme ve iletişimde kalmayı yaşayarak yaparak öğrenseydiniz boyle düşünemezdiniz, bu yorumu da asla yazamazdınız. Rabbim bizi böyle insanlardan koru.

  • SUNA ÇAKIR SUNA ÇAKIR

   Ne münasebet neden aza kanaat edelim ki bir kadın gayet de güzel ayaklarının üzerinde durmayı öğrenmeli. Ataerkil zihniyetiniz çağ dışı.

  • Zeynep Zeynep

   Sen ne diyosun cinsiyetçi şekilde konuşamazsın kadınlar hakkında her bireyin çalışmaya kendi rızkını kazanmaya her yönden ihtiyacı var bu dünyada sadece erkekler yok sadece sen yoksun…..

 2. Aylin Aylin

  Beyhan atasoy beyin error vermiş sanırım erkeğin aldığı para ile geçinilmedigi için kadın iş arıyor

 3. Ayşe Ayşe

  Sen evde oturmaya devam et sen ve senin gibi düşünenler yüzünden bizler bu haldeyiz biz kadınlar herşeyin altından geliriz .Biz namusumuzla para kazanmaya çalışıyoruz azından çıkacak kelimelere dikkat et konuş . Evet ilerde bi kızın olursa ona şunu öğret evet kızım çalışma elin oğlunun eline bak ona muhtaç olduğunu hissettir ona de tamamı senden bu beklenir.

  • Sevda Sevda

   Aynen çok doğru söylediniz..Yalnız bunlar anlamazlar!

 4. Şenay Şenay

  Kadınlara laf edeninde bir kadın olması çok düşündürücü gerçekten.. Yazık size ve sizin gibilere Beyhan Atasoy, umarım ironi yapmak istemişsinizdir. Umarım

 5. Yıl Yıl

  Bence ülkemizde yabancı çok çalışan var bu yüzden iş bulmakta sıkıntı çekiyoruz

 6. Taha Taha

  Kadınların kazancında bereket yoktur. Kadınlar çalışmasa işsizlik kesilir.

 7. Abdullah Mercan Abdullah Mercan

  Yurtdışında türk kaynaklı inşaat firmalarında mühendis olarak çalışmak istiyorum, çok iyi derecede (teknik rapor yazabilecek kapasitede) ingilizce ve fransızcam var. 1 senedir iş bulamıyorum. Hangi dua yı kaç kez okumam gerekiyor?

 8. Büşra Büşra

  Ne kadar kadar saçma sapan yorumlar öyle çalışacak bayan evli değil ise kimsesizse kötü yolda olacağına erkek sevgilileri yada evli adamların paraları zina yoluyla kazanarak geçimlerini saglasalar ÇOK MU DAHA IYI? SIZCE ERKEKLER

 9. iş arıyorum 0534 657 38 99

 10. Muhammet Muhammet

  20 yaşındayım ve işsizim. Pandemiden dolayı yaklaşık 1 seneden fazla işsizim. Evde oturuyorum bildiğiniz. Artık katlanamıyorum sıkılıyorum kaç defa iş başvurusu yaptım hiç olmadı. Anne babamın baskısı desen zaten en çok onlara yardımcı olamama ve layık olamama stresinin verdiği mutsuzluk. Dayanamıyorum, katlanamıyorum artık. Sizden ricam Allah rızası için bana dua etmenizdir..

 11. iş arıyorum 0534 657 38 99 kocaeli

 12. Derya Derya

  Bende bayan olarak çokda meraklı değilim çalışmaya ama mecburiyetten eşim askari ücretle çalışıyor ev kira 2 çocuk okuyor çalışma zorunda kalıyoruz

 13. İş arıyorum 0534 657 3899

 14. Ayla Ayla

  Kadın çalışmamalı diyen okumamalı diyor zaten. Sonra karısını götürmek için kadın doktor arıyor. Zihniyet cahil ne yapalım ne desen boş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir