İçeriğe geç

İstihare Duası

İstihare, bir işin hayırlı sonuçlar doğurup doğurmayacağını anlamak amacı ile kılınan namaz ve okunan İstihare Duası ardından rüyasında bu işin hayrını görmek amacı ile uykuya yatmaktır. Tirmizi şöyle söyleyerek aslında istihareyi tanımlar: “İstiharede bulunmak ve kadere rıza göstermek kişinin mutlu olacağına, bunun aksiyse, kişinin mutsuz olacağına alamettir”

İstihare dinimiz açısından oldukça önemlidir. Çünkü Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) tarafından yapılmakta olduğundan dolayı bizlere de sünnettir. Hayatımız açısından da oldukça faydalı bir eylem olduğunu söyleyebiliriz. Gazali istihare hakkında şöyle söyler: “İstihare eden hayırdan, hakikate ulaşmaktan mahrum olmaz.”  Dolayısıyla istihareye yatan kişiler doğruyu yapacak, hakikate ulaşacak ve hayırdan mahrum kalmayacağı için, bereketi ve rızkı da kolayca bulacaktır. Demek ki, istihareye yatmak bir yönden bereketi de arttıracaktır.

İstihareye Hangi Durumlar İçin Yatılır?

İstihareye her durum için yatılabilir. Fakat hayatımızdaki çoğu karar, bizlere sıradan gelse de aslında önemlidir. Hayatınızda dönüm noktası sayılabilecek işlere adım atarken ya da belirsizliklerle dolu bir işe başlarken istihareye yatmak önemlidir. Rüyalarınız sizlere yol gösterici olacaktır. Aynı zamanda istihare sonu şer ile sonuçlanacak bazı işlerin de hayra dönüşmesini sağlayan bir hikmettir. Bu nedenle sonucu içimize sinmeyen, gönlümüzde ne hissettireceğini bilemediğimiz her şey için istihareye yatabiliriz.

Rızkın Ve Bereketin Artması İçin İstihare Yapılır Mı?

Günümüz dünyasının en önemli sorunları para kazanmak ve rızkı arttırmaktır. Dolayısıyla en çok merak edilen durum da rızkı kazanmak amacı ile yapılan ameller nedeni ile istihareye yatılır mı sorusunu yanıtlamaktır. Elbette bereket ve rızkı arttırmak amacı ile gösterdiğiniz gayretin takdiri amacı ile istihareye yatabilirsiniz. Teberani bu hususta şöyle söyler: “İstihare eden, mahrum kalmaz; istişare eden, pişman olmaz. İktisat eden, darlık çekmez.”

Bunu bir örnek ile açıklamak gerekirse: Kendinize bir ek iş buldunuz fakat tam anlamı ile hakkından gelebilir misiniz bilmiyorsunuz diyelim. Bu durumda istihareye yatarak hayırlı mı değil mi öğrenebilirsiniz. Rızık ve bereketi arttırmak amacı ile yazılmış bir tertibi yapmak istiyorsunuz fakat içinize sinmedi ve doğru mu emin olamadınız. Bu durum içinde yine istihareye yatabilirsiniz. İstihare sizlere her zaman doğruyu ve hakikati göstereceği için yaptığınız eylem ve işlemlerinizin doğru olmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla işlerinizin doğruluğu sizlerin sahip olduğu bereketi arttıracaktır.

İstihare Ne Şekilde Yapılır?

İstihareye yatmak yani istihare yapmak için İstihare Duasını ve istihare namazını da öğrenmeniz gerekmektedir. Dua ve namaz istihare için olmazsa olmaz şartlardır. İstiharenin 7 gün art arda yapılması tavsiye edilmektedir. İstihare yaptığınız ilk gün rüyanız sizi çok aydınlatmadıysa ya da ne anlama geldiğini anlamadıysanız önünüzdeki 6 gün sizlere daha açıklayıcı olacaktır. Bilinmeli ki yine de rüyanın anlamı anlaşılmadıysa, kalbiniz ne hissediyorsa doğrusu odur. İstihare şu şekilde yapılır:

Allah rızası için gusül abdesti aldıktan sonra 2 rekât namaz kılmanız gerekmektedir. Namazınızın ilk rekâtında “Kâfirun Suresi”ni, ikinci rekâtında da “İhlas Suresi”ni okumanız gerekir. Namazınız bittikten sonra İstihare Duasını okuyarak kıbleye doğru yatıp, uyunur. İstihare Duası:

“Allahümme innî estehîrüke bi-ilmike ve estakdirüke bi-kudretike ve es’elüke min fadlikel azîm fe inneke takdirü ve lâ akdirü ve ta’lemü ve lâ a’lemü ve ente allâmül-guyûb.”

Eğer rüyanızda beyaz ya da yeşil tonlarında renkler görürseniz, rüyanız sizlere bu işin hayırlı olacağını müjdeliyordur. Fakat eğer rüyanızda siyah ya da kırmızı tonlarında renkler görürseniz, bu işin sizin için hayırlı olmayacağı anlamına gelmektedir. Bu nedenle bu işi yapmayı ya da başlamayı da sonlandırmanız gerekecektir. Bazı zamanlarda rüyalarda bahsedilen renkler görülmez ve kişi ne yapacağını bilemez duruma gelir. Söylediğimiz gibi önemli olan kalben hissedilendir. Örneğin bir iş görüşmesi yaptınız ve bunun için istihareye yattınız. Yedi gün boyunca evet ya da hayır diyebileceğiniz bir etken ortaya çıkmadı. Bu durumda istihareye başlamadan evvel bu işi yapmayı ne kadar istediğinize bakmalısınız. Eğer başlamadan evvel olumsuzsanız ve istihareden sonra fikirleriniz olumluya dönmüşse, istihareniz sizi işin hayırlı olacağına sevk ediyor demektir. Aynı şekilde olumlu başlamış, istihareden sonra fikirleriniz olumsuz olmuşsa bu durumda da işin hakkınızda hayırlı olmayacağını düşünebilirsiniz.

İstihare Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • İstihareye yatacağınız ilk gün namaz kılıp dua okuyacağınız için gusül abdesti almalısınız. Eğer 7 gün uygulayacaksanız, geri kalan 6 gün boyunca gusül abdesti almanıza gerek yoktur.
  • İstihare yapmak için herkesin uyuduğu, kimse ile muhabbetinizin olmayacağı saatleri tercih etmelisiniz. Çünkü istihare niyeti ile abdest alındıktan sonra kimseyle konuşulmamalıdır.
  • İstihare abdesti aldıktan sonra kimse ile göz göze gelmemeniz gerekmektedir. Bu nedenle istihare namazını kılacağınız odada resim dahi bulunmamalıdır.
  • Günümüzde başkası adına da istihare yapılmaktadır. Fakat bu durum caiz değildir. Herkesin kendi adına istihare yapması gerekir. Zira istihare de bir ibadettir ve ibadet kişiseldir. Nasıl başkası adına namaz kılamıyor, oruç tutamıyorsak, istihare de yapamayız. Ancak ve ancak kendi faaliyetlerimiz ile bir başkasının hayatı değişecekse istihare yapabiliriz.

Hem sünnet olması hem de hayra açılması dolayısıyla istihare oldukça etkilidir.
Her Müslüman içine sinmeyen, sonucunu göremediği, hayatını değiştirecek her adımında istihareye yatmalı ve büyük bir teslimiyet içinde rüyasını beklemeli, sonuca göre işlerini şekillendirmelidir.

Tarih:Blog

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir